Apple aktualizuje Final Cut Pro X

Spoločnosť Apple vydala významnú aktualizáciu svojej revolučnej profesionálnej aplikácie na strih videa Final Cut Pro X v10.0.3, ktorá prináša viackamerový strih s automatickou synchronizáciou až 64 uhlov videa a fotografií, rozšírené chromatické kľúčovanie na spracovanie komplexných úprav priamo v aplikácii a vylepšený formát XML na bohatšiu výmenu údajov s aplikáciami a doplnkami tretích strán, ktoré podporujú rýchlo sa rozrastajúci ekosystém aplikácie Final Cut Pro X. Aktualizácia Final Cut Pro X v10.0.3, ktorá je bezplatne k dispozícii z predajne Mac App Store, obsahuje aj verziu beta monitorovania vysielania, ktoré podporuje zariadenia Thunderbolt a karty PCIe.

Aplikácia Final Cut Pro X v10.0.3 zahŕňa aj celú kolekciu prevratných nových nástrojov na úpravu projektov snímaných viacerými kamerami. Aplikácia Final Cut Pro X automaticky synchronizuje klipy z nakrúcania pomocou zvukových kriviek, času a dátumu alebo časového kódu a dokáže vytvoriť viackamerový klip až so 64 uhlami videa, ktoré môžu zahŕňať zmiešané formáty, veľkosti snímok a frekvencie snímok. Výkonný nástroj Angle Editor umožňuje používateľovi vykonávať presné úpravy viackamerového klipu a nástroj Angle Viewer umožňuje prehrávať záber z viacerých uhlov naraz a plynule prestrihávať prechody medzi nimi.

Aplikácia Final Cut Pro X rozvíja robustné jednokrokové chromatické kľúčovanie o rozšírené ovládacie prvky vrátane vzorkovania farieb, úpravy okrajov a tzv. light wrap. Zložité aspekty kľúčovania môžete riešiť priamo v aplikácii Final Cut Pro X aj bez exportu do aplikácie na spracovanie pohyblivej grafiky a výsledky sa okamžite zobrazia pomocou prehrávania v reálnom čase.

Za sedem mesiacov od uvedenia aplikácie Final Cut Pro X na trh sa výrazne rozšíril aj ekosystém kompatibilných produktov tretích strán. Softvér kompatibilný s XML údajmi aplikácie, ako je napríklad DaVinci Resolve alebo CatDV, umožňuje úzku integráciu pre rôzne úlohy, ako je napríklad korekcia farieb a správa médií. Nová aplikácia 7toX od spoločnosti Intelligent Assistance používa formát XML na import projektov z aplikácie Final Cut Pro 7 do aplikácie Final Cut Pro X. Niektorí najväčší vývojári vizuálnych efektov, ako napríklad spoločnosti GenArts a Red Giant, vyvinuli doplnky pre pohyblivú grafiku, ktorá využíva rýchlosť aplikácie Final Cut Pro X a jej možnosti zobrazovania ukážky v reálnom čase.

Monitorovanie vysielania v aplikácii Final Cut Pro X je momentálne vo verzii beta a umožňuje vám pripojiť sa k nástrojom na zobrazenie vlnového priebehu, vektorskopom a kalibrovaným a vysokokvalitným monitorom, ktoré zabezpečujú, aby projekt vyhovoval špecifikáciám televízneho vysielania. Aplikácia Final Cut Pro X podporuje monitorovanie videa a zvuku prostredníctvom vstupno-výstupných zariadení Thunderbolt, ako aj prostredníctvom kariet PCIe tretích strán.

Cena a dostupnosť
Aplikácia Final Cut Pro X v10.0.3 je k dispozícii v predajni Mac App Store za 239,99 Euro pre nových používateľov alebo ako bezplatná aktualizácia pre súčasných zákazníkov aplikácie Final Cut Pro X. 30-dňová skúšobná verzia aplikácie Final Cut Pro X je k dispozícii na adrese www.apple.com/finalcutpro/trial. Úplné systémové požiadavky a ďalšie informácie o softvéri Final Cut Pro X nájdete na stránke www.apple.com/finalcutpro.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.