Apple vydáva vývojársku verziu Mac OS X Mountain Lion

Spoločnosť Apple dnes vydala predbežnú vývojársku verziu systému OS X Mountain Lion, deviatej generácie najpokročilejšieho operačného systému na svete, ktorá do počítačov Mac prináša obľúbené aplikácie a funkcie zariadenia iPad a zrýchľuje tempo inovácie systému OS X. Mountain Lion prináša do počítačov Mac aplikácie ako Messages, Notes, Reminders a Game Center, ako aj aplikácie Notification Center a Share Sheets, integráciu so službou Twitter a funkciu AirPlay Mirroring. Mountain Lion je prvá verzia systému OS X, u ktorej sa pri vývoji počítalo aj so službou iCloud na jednoduché nastavenie a integráciu s aplikáciami. Súčasťou vývojárskej predbežnej verzie systému Mountain Lion je aj revolučná funkcia zabezpečenia Gatekeeper, ktorá pomáha ochraňovať používateľov pred škodlivým softvérom tak, že im poskytuje úplnú kontrolu nad aplikáciami inštalovanými do počítača Mac. Predbežná verzia systému Mountain Lion je oddnes k dispozícii pre používateľov zapojených do programu Mac Developer Program. Používatelia počítačov Mac budú môcť inovovať na verziu Mountain Lion, ktorú budú mať k dispozícii v predajni Mac App Store, koncom leta 2012.

Mac OS X Mountain Lion

„Mac je v kurze, už 23 štvrťrokov po sebe dosahuje lepšie výsledky než PC a s príchodom systému Mountain Lion sa to zlepší ešte viac,“ hovorí Philip Schiller, senior viceprezident spoločnosti Apple pre celosvetový marketing. „Predbežná verzia systému Mountain Lion prichádza po siedmich mesiacoch od neuveriteľne úspešného uvedenia systému Lion a nasadzuje vysoké tempo vývoja najpokročilejšieho operačného systému pre osobné počítače na svete.“

Mac OS X Mountain Lion

Súčasťou predbežnej verzie systému Mountain Lion je aj úplne nová aplikácia Messages, ktorá nahrádza aplikáciu iChat a umožňuje bez obmedzení odosielať správy, fotografie a videá vo vysokej kvalite priamo z vášho počítača Mac do iného počítača Mac alebo zariadenia so systémom iOS. Aplikácia Messages bude naďalej podporovať služby AIM, Jabber, Yahoo! Messenger a Google Talk. Používatelia systému Lion si verziu beta aplikácie Messages môžu oddnes prevziať z lokality www.apple.com a finálnu verziu tejto aplikácie budú mať k dispozícii v systéme Mountain Lion. Aplikácie Reminders a Notes vám umožňujú vytvárať a sledovať úlohy vo všetkých vašich zariadeniach. Aplikácia Game Center vám umožňuje prispôsobiť spôsob hrania hier v počítači Mac, vyhľadávať nové hry a vyzývať priateľov na hranie hier pre viacerých hráčov online bez ohľadu na to, či pri tom použijú Mac, iPhone, iPad alebo iPod touch.

Mac OS X Mountain Lion

Mountain Lion zobrazuje upozornenia elegantným novým spôsobom a aplikácia Notification Center poskytuje jednoduchý prístup k oznámeniam z aplikácií Mail, Calendar, Messages, Reminders, oznámeniam aktualizácií systému a aplikácií tretích strán. Celosystémová funkcia Share Sheets uľahčuje zdieľanie prepojení, fotografií a videí priamo z aplikácií spoločnosti Apple a tretích strán. Služba Twitter je integrovaná v celom systéme Mountain Lion, takže stačí jedno prihlásenie a môžete ju používať v aplikáciách Safari, Quick Look, Photo Booth, Preview aj v aplikáciách tretích strán. Mountain Lion vám prináša aj funkciu AirPlay Mirroring, jednoduchú možnosť zabezpečeného bezdrôtového odosielania prúdov videa s rozlíšením 720p z počítača Mac do HDTV televízora pomocou služby Apple TV.

Mac OS X Mountain Lion

Kontá služby iCloud už má viac ako 100 miliónov používateľov a Mountain Lion vám ešte jednoduchšie umožňuje nastaviť služby iCloud a získať prístup k dokumentom zo všetkých vašich zariadení. Mountain Lion používa Apple ID na automatické nastavenie aplikácií Contacts, Mail, Calendar, Messages, FaceTime a Find My Mac. Nová služba iCloud Documents kopíruje všetky zmeny do všetkých vašich zariadení, takže vaše dokumenty sú vždy aktuálne, a nové rozhranie API umožňuje vývojárom začleniť podporu služby iCloud do aplikácií pracujúcich s dokumentmi.

Gatekeeper je revolučná nová funkcia zabezpečenia, ktorá poskytuje kontrolu nad tým, aké aplikácie možno prevziať a nainštalovať do počítača Mac. Môžete povoliť inštaláciu aplikácií z ľubovoľného zdroja tak, ako v súčasnosti v počítači Mac, alebo môžete používať bezpečnejšie predvolené nastavenie, ktoré umožňuje inštalovať iba aplikácie z predajne Mac App Store spolu s aplikáciami vývojárov, ktorí majú jedinečné Developer ID od spoločnosti Apple. Používatelia vyžadujúci maximálne zabezpečenie môžu Gatekeeper nastaviť tak, aby umožňoval preberať a inštalovať iba aplikácie z predajne Mac App Store.

Mountain Lion obsahuje funkcie špecificky navrhnuté na poskytovanie účinnejšej podpory pre čínskych používateľov vrátane zásadných vylepšení metódy zadávania čínskych znakov a možnosti zapnúť vyhľadávač Baidu v prehľadávači Safari. Mountain Lion umožňuje jednoduché nastavenie aplikácií Contacts, Mail a Calendar pre popredných poskytovateľov e-mailových služieb QQ, 126 a 163. Prostredníctvom služby Share Sheets môžu čínski používatelia odosielať video na videoservery Youku a Tudou a celosystémová podpora služby Sina weibo uľahčuje mikroblogovanie.

Stovky nových programovacích rozhraní API poskytujú vývojárom prístup k novým kľúčovým technológiám a vylepšeným funkciám systému OS X. Rozhrania Game Kit API poskytuje prístup k rovnakým službám ako Game Center v systéme iOS, takže umožňujú vytvárať hry pre viacerých hráčov, ktoré fungujú v počítačoch Mac aj v zariadeniach iPhone, iPad a iPod touch. Nová grafická infraštruktúra podporuje technológie OpenGL a OpenCL a je v nej implementovaná aj technológia GLKit, ktorá bola po prvýkrát uvedená v systéme iOS 5, a umožňuje tak jednoduchšie vytváranie aplikácií využívajúcich OpenGL. Používanie technológie Core Animation v aplikáciách Cocoa je jednoduchšie než kedykoľvek predtým a nové rozhrania API pre videá nahrádzajú nízkoúrovňové rozhrania QuickTime API moderným 64-bitovým kódom. Vylepšené rozhrania API technológie Multi-Touch poskytujú vývojárom podporu pre približovanie dvojitým kliknutím a prístup k celosystémovému gestu pre vyhľadávanie. Kernel ASLR zlepšuje zabezpečenie prostredníctvom vylepšenej ochrany pred útokmi zameranými na pretečenie zásobníka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.