iOS 5 až na jeseň

Apple počas konferencie WWDC predstavil najnovšiu verziu mobilného operačného systému, systém IOS 5, a uvoľnila jeho beta verziu pre členov programu IOS Developer Program. Beta verzia systému IOS 5 obsahuje viac ako 200 nových vlastností, ktoré budú používateľom zariadení iPhone, iPad a iPod touch k dispozícii počas tohtoročnej jesene. Systém IOS 5 obsahuje okrem iného tieto nové vlastnosti: Funkcia Notification Center, inovatívny spôsob ľahkého prehliadanie oznámení a ich správy na jednom mieste bez vyrušovania, funkcie iMessage, nová služba zasielanie správ, ktorá umožňuje jednoduché posielanie textových správ, fotografií a videí medzi zariadeniami so systémom IOS, a aplikácie Newsstand, nový spôsob kupovania a organizovanie predplatného novín a časopisov. S novou funkciou PC Free môžu užívatelia zariadení so systémom IOS 5 aktivovať a nastavovať svoje zariadenia ihneď po vybalení a bezdrôtovo sťahovať aktualizácie softvéru bez potreby počítača.

iOS 5
iOS 5

Pre používanie systému IOS 5 a služby iCloud stačí jednoducho zadať účet Apple ID spolu s heslom a služba iCloud vykoná hladkú integráciu s vašimi aplikáciami. Umožní tak automatické a bezdrôtové udržiavanie všetkých vašich e-mailov, kontaktov, kalendárov, fotografií, aplikácií, kníh, hudby a ďalšieho obsahu v aktualizovanom stave, vo všetkých vašich zariadeniach, bez nutnosti pripájania k počítaču.

iCloud
iCloud

Funkcia Notification Center užívateľom systému IOS 5 ponúka inovatívny prístup ku všetkým oznámeniam (textové správy, neprijaté hovory, výstrahy kalendára, výstrahy aplikácií atď) – všetko na jednom mieste a odkiaľkoľvek. Kedykoľvek príde nejaké oznámenie, zobrazí sa krátko v hornej časti obrazovky bez narušenia práve vykonávanej činnosti. Jediným posunom prsta môžete zobraziť všetky oznámenia a jediným kliknutím budete prenesení priamo do príslušnej aplikácie, kde uvidíte viac podrobností. Oznámenie sa zobrazujú aj na uzamknuté obrazovke, a umožňujú jednoduchým posunom prsta prechod do aplikácie, ktorá oznámenie zaslala.

Notification Center
Notification Center

Aplikácia Newsstand predstavuje úžasnú knižnicu s možnosťou jednoduchého triedenia obsahu, ktorá na jednom mieste zobrazuje obálky všetkých vašich predplatených novín a časopisov. Nová sekcia v obchode App Store obsahuje iba tituly, ktoré možno predplatiť, a umožňuje užívateľom vyhľadávanie tých najobľúbenejších novín a časopisov na svete. Nová vydanie predplatených novín a časopisov sa zobrazujú v aplikácii Newsstand a sú automaticky aktualizované na pozadí, takže máte k dispozícii vždy tú najaktuálnejšiu verziu a obálku.

Newsstand
Newsstand

Safari je najobľúbenejšie mobilný prehliadač na svete, a so systémom IOS 5 je teraz ešte lepší. Medzi nové funkcie patrí čítačka Safari Reader, ktorá odstraňuje rušivé prvky a nastaví na webovej stránke správnu veľkosť písma, čím umožňuje ľahké prechádzanie a čítanie článkov; zoznam Reading List umožňujúca ukladanie článkov pre neskoršie čítanie, ktoré sa zobrazia vo všetkých Vašich zariadeniach so systémom IOS a prechádzanie pomocou kariet, ktoré umožňuje ľahký prechod medzi viacerými webovými stránkami v zariadení iPad.

Safari
Safari

Systém IOS 5 obsahuje vstavanú integráciu služby Twitter, takže sa stačí prihlásiť len raz a posielať tweety jediným kliknutím zo všetkých aplikácií podporujúcich službu Twitter, vrátane aplikácie Obrázky, Fotoaparát, Safari, YouTube a Mapy. Nová rozhrania API umožňujú vývojárom tretích strán využívať možnosť jediného prihlásenia v ich nových aplikáciách pre systém IOS 5.

Twitter
Twitter

Funkcie iMessage v systéme IOS 5 prináša možnosti posielania správ zariadenia iPhone do všetkých zariadení so systémom IOS – iPhone, iPad a iPod touch. Funkcia iMessage, vstavaná priamo do aplikácie Správy, umožňuje jednoduché posielanie textových správ, fotografií, videí alebo kontaktných informácií iným osobám alebo skupinám osôb používajúcim zariadenia so systémom IOS 5 prostredníctvom siete Wi-Fi alebo 3G. Správy sú automaticky zasielané do všetkých zariadení so systémom IOS 5 a umožňujú udržiavanie jedinej konverzácia vo vašich zariadeniach iPhone, iPad a iPod touch. Funkcia iMessage tiež obsahuje oznámenie o doručení a prečítaní správy, indikáciu písanie a bezpečné šifrovanie medzi oboma koncovými zariadeniami.

iMessage
iMessage

Nová aplikácia Reminders (Pripomienky) umožňuje správu úloh, vytváranie a zoskupovanie súvisiacich úloh a nastavovanie výstrah, priorít a termínov splnenia na základe času a polohy, takže môžete byť upozorňovaní na úlohu pri blížiace sa uzávierke alebo pri príchode alebo odchode do alebo z danej lokality. Upomienky možno prezerať aj v aplikáciách iCal a Outlook a sú aktualizované automaticky.

Reminders
Reminders

Nové funkcie v aplikáciách Fotoaparát a Snímky umožňujú okamžitý prístup k fotoaparátu priamo z uzamknutej obrazovky, kedy k rýchlemu vyfoteniu môžete použiť tlačidlo pre zvýšenie hlasitosti. Voliteľná mriežka umožňuje vyrovnanie snímky a jedným kliknutím dôjde k uzamknutiu zaostrenia a expozície na jediný predmet. Nová aplikácia Obrázky umožňuje orezávanie, otáčanie, vylepšovanie a odstraňovanie efektu červených očí a zároveň ponúka možnosť triedenia fotografií do albumov priamo v zariadení a ich zdieľanie, aj keď ste v pohybe.

Fotky
Fotky

S novou funkciou PC Free môžu používatelia svoje zariadenia so systémom IOS 5 aktivovať a nastavovať ihneď po vybalení bez potreby počítača. Aktualizácia systému IOS sú doručované bezdrôtovo a je možné ich inštalovať jediným kliknutím. Synchronizácia prostredníctvom siete Wi-Fi v systéme IOS 5 zabezpečuje zabezpečené prenosy a zálohovanie obsahu pomocou protokolu SSL a umožňuje synchronizáciu zakúpeného obsahu zo zariadenia do knižnice aplikácie iTunes.

PC Free
PC Free

Medzi ďalšie nové funkcie systému IOS 5 patria:
• Game Center, teraz sa schopnosťou pridávanie fotografií do profilu, kupovanie nových hier z aplikácie Game Center a ľahším vyhľadávaním priateľov a nových hier;
• Vylepšenie aplikácie Mail, medzi ktoré patrí schopnosť vytvárania správ pomocou preťahovania adries a nová formátovacie lišta s ovládacími prvkami pre tučné písmo, kurzívu, podčiarknutie a odsadenie;
• Funkcia AirPlay Mirroring pre bezdrôtové zobrazovanie obsahu zo zariadení iPad 2 priamo na televízore HDTV prostredníctvom zariadenia Apple TV;
• rozdelená klávesnica (dostupná v celom systéme) pre ešte jednoduchšie písanie na zariadenia iPad.

Rozdelená klávesnica
Rozdelená klávesnica

Beta verzia systému IOS 5 a sada SDK sú členom programu IOS Developer Program k dispozícii okamžite na webe developer.apple.com. Systém IOS 5 bude k dispozícii ako bezplatný upgrade pre zariadenia iPhone 4, iPhone 3GS, iPad 2, iPad, iPod touch (štvrtá generácia) a iPod touch (tretej generácie) počas tejto jesene. Niektoré vlastnosti nemusia byť dostupné u všetkých produktov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.