Mac OS X Lion je tu!

Pred niekoľkými hodinami Apple predstavil novú verziu operačného systému Mac OS X Lion s viac ako 250 novými funkciami a pre vývojárov s viac ako 3000 novými API.

Mac OS X Lion bude pre užívateľov dostupnú v júli za 29,99$ (pre Európu to bude pravdepodobne 29,99€ no čakáme na oficiálne stanovisko). Prekvapením je forma distribúcie. Lion bude dostupný výlučne formou Mac App Store a nie formou inštalačného DVD ako bolo zvykom doteraz.

Na WWDC bolo predstavených 10 najzaujímavejších funkcií, medzi ktoré patria Multi-Touch gestá, full screen zobrazenie aplikácií, Mission Control, Mac App Store, Launchpad, a kompletne prepracovaná aplikácia Mail.

Nové Multi-touch gestá a plynulé animácie zabudovaná v Lionovi umožňujú komunikovať priamo s obsahom na obrazovke oveľa intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým. Nové gestá obsahujú scrollovanie, zväčšovanie stránok a obrázkov či otočiť stránku alebo prepínať aplikácie vo full screen zobrazení. Túto funkciu môžu využívať všetky MacBooky s Multi-Touch tracpadom a Macy pomocou Magic Tracpadu.

Multi-Touch Gestá
Multi-Touch Gestá

Full screen aplikácie (zobrazenie na celú obrazovku) sú výborne na čítanie e-mailov, prehliadanie webových stránok alebo prehliadanie fotogafií. Využitie nájde určite na Macbookoch Air a Pro. Jedným kliknutím môžete prepínať aplikácie alebo sa vrátiť na Desktop, Dashboard alebo Spaces bez nutnosti vypnúť full screen zobrazenie. iWork, iLIfe, Safari, iTunes, Mail, Facetime a iné aplikácie sú v Lione pripravené s full screen podporou už od samotného začiatku.

Full screen zobrazenie
Full screen zobrazenie

Mission Control kombinuje Expose, full screen zobrazenie, Dashboard a Space do jedného miesta, kde sú všetky tieto funkcie viditeľné v okne a teda uvidíte všetky bežiace aplikácie na Vašom Macu. Jednoducho tak zobrazíte všetky otvorené okná zoskupené podľa aplikácií, miniatúry obrazoviek a Dashboard čo Vám umožní okamžitú a jednoduchú navigáciu poas Vašej práce s Macom.
Mission Control
Mission Control

Mac App Store nie je až taká novinka, keďže užívatelia Snow Leoparda už mali možnosť nainštalovať si túto aplikáciu. V Lione je už táto aplikácia predinštalovaná. O tom, že Apple to myslí s App Storom vážne, nám dokázal sprístupnením Lionu výlučne touto formou. Zakúpené aplikácie sa inštalujú automaticky do Launchpadu. Vďaka App Storu už nebudete musieť sledovať aktualizácie, keďže po spustení na ne App Store sám upozorňuje, podobne ako je tomu na App Store pre iOS zariadenia (iPod, iPhone, iPad). Ďalšou novinkou sú In-App platby a Push notifikácie taktiež známe z iOS zariadení.

Nový App Store
Nový App Store

Spomínaný Launchpad uľahčí hľadanie a spúštanie aplikácií. Jediným Multi-Touch gestom zobrazíte všetky aplikácie. Aplikácie môžete organizovať do priečinkov alebo ich zobraziť na niekoľkých stránkach. Aj tút funkciu poznáme už z iOS.

Launchpad
Launchpad

Ďalšou predstavenou novinkou bola aplikácia Mail. Funkcia Conversations zoskupí správy do jedného okna, inteligentne skrýva opakovaný text a tak spriehľadní Vašu komunikáciu. OBsahuje taktiež nové vyhľadávanie, ktoré ma zabudovanú autosugesciu na osoby, predmet správy a text. Nechýba ani podpora pre Microsoft Exchange 2010.

Mail app
Mail app

Predstavené boli taktiež ďalšie funkcie ako Resume (vráti Vás späť do apikácie aj po reštarte aplikácie či Macu). Auto Save Vám bude automaticky ukládať editované dokomenty a ich históriu.

Novinka zvaná Resume
Novinka zvaná Resume

Veľkosť upgrade balíčka pre Snow Leoparda by mala byť 4GB a cena by mala byť už spomínaných 29,99€. Verzia Lion Server by mala stáť 49,99€ a dostupná by mala byť tiež v júli.

Užitočný AutoSave
Užitočný AutoSave

Technické požiadavky sú Intel Macy s Core 2 Duo, i3, i5, i7 alebo Xeon procesormi a min. 2GB RAM. Lion môže byť nainštalovaný na všetkých autorizovaných počítačoch.

Bezplatný upgrade získajú všetci zákazníci, ktorý si zakúpili počítač po 6. júne 2011.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.