Microsoft ukázal Windows 8

Počas dnešnej konferencie BUILD, Microsoft predstavil náhľad novej verzie operačného systému Windows s kódovým označením Windows 8. Okrem systému predstavil Microsoft aj nové nástroje pre vývojárov.

Prezentáciu viedol Steven Sinofsky, prezident Windows a Windows Live divízie. V rámci ukážky Windows 8 predstavil nové funkcie, ktoré si teraz rozoberieme.

Windows Build Steven

Asi najzaujímavejšou novinkou je nový štýl Metro. Windows 8 predstavuje nový štýl nazvaný Metro, postavený pre dotykové zariadenie no je plnohodnotný pre myš aj klávesnicu. Metro je novým prostredím, ktoré už nie je len výlučne nadstavbou no pôvodné bude dostupné ako alternatívne.

Windows 8 metro

Zaujímavo vyznejú funkcie Reset a Refresh, kde funkcia Reset už nefunguje známym štýlom, keď opätovne zapne počítač ale len uvedie počítač do pôvodneho stavu. Funkcia Refresh zase slúži na rozmrazenie zamrznutého Windowsu pričom ostanú všetky dáta zachované.

Windows 8 štart
Ponuka štart

Možno prekvapením sú omnoho nižšie nároky na pamäť, pretože „osmička“ potrebuje 281 MB pre 29 procesov narozdiel od „sedmičky“, ktorá ich potrebuje pre 32 procesov 404 MB.

Windows 8 lock screen
Lock screen

Ďalšou novinkou je Windows Store, ktorý bude známy užívateľom Mac počítačov skôr pod názvom Mac App Store. Windows Store je pochopiteľne obchod s aplikáciami taktiež v štýle Metro.

Windows 8 klávesnica
Dotyková klávesnica

Windows 8 príde aj s vynoveným správcom úloh, kotrý zobrazí podrobnejšie informácie o bežiacich aplikáciách.

Všetky aplikácie systému Windows 7 budú natívne bežať aj na Windowse 8. Zatiaľ nie je známy počet verzií (Home, Ultimate atď.) nového operačného systému. Osmička obsahuje už nainštalovaný antivírus a aplikácie by mali navzájom spolupracovať.

ie10
Internet Explorer 10

Už dnes v noci nás čaká developer verzia k stiahnutiu a dá sa očakávať pravdepodobne nedostupnosť serverov pre veľký nával záujemcov. Ak by ste sa chceli pripojiť a vyskúšať túto verziu aj Vy, navštívte stránky Microsoftu pre vývojárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.