Nová služba iCloud

Na včerajšej WWDC Apple predstavil ďalšiu novinku vo svojom portfóliu. Je ňou iCloud – nová bezplatná cloud služba, ktorá funguje s aplikáciami na iPhone, iPad a iPod touch alebo aj Mac a PC. Ak niečo zmeníte na jednom zariadení, zmena automaticky prebehne aj na ostatných.

Existujúca služba MobileMe – Contacts, Calendar a Mail boli kompletne prepracované a prepísané aby pracovali s iCloud. Užívatelia môžu zdieľať kalendáre s priateľmi a rodinou a získať e-mail adresu @me.com bez reklám. Vaša pošta je aktuálna na všetkých Vaších zariadeniach.

Photo Stream
Photo Stream

App Store a iBookstore stiahnu zakúpené aplikácie a knihy do všetkých zariadení a nie len do zariadenie, z ktorého prebiehal nákup (platí až pre 10 zariadení).

iCloud automaticky zálohuje IOS zariadenia cez Wi-Fi, napr. keď budete dobíjať Váš iPhone, iPad alebo iPod touch. Zálohovaný obsah zahŕňa hudbu, aplikácie a knihy, fotografie a videá, nastavenie zariadení a app údaje. Ak vymeníte IOS zariadenie, stačí zadať svoje Apple ID a už počas inštalácie iCloud obnoví Váš nový prístroj.

iCloud Storage uchováva všetky dokumenty vytvorené pomocou iCloud Storage API, a automaticky ich prenáša do všetkých zariadení. Pri zmene dokumentu na akomkoľvek zariadení, iCloud automaticky presunie zmeny na všetky zariadenia. Apple Pages, Numbers a Keynote aplikácie už využívajú iCloud Storage (hovorí sa pravdepodobne o verzie v Mac OS X Lion). Užívatelia získavajú až 5 GB voľného priestoru pre svoje dokument, poštu, hudbu a knihy zakúpené cez iTunes, a navyše Photo Stream sa nepočíta k týmto 5GB. Užívatelia si budú môcť zakúpiť viac úložného priestoru. Viac informácia Apple zverejní pri štarte služby, ktorý je naplánovaný na jeseň.

iCloud prináša Photo Stream, čo je služba, ktorá automaticky nahrá fotky užívateľa na ktorékoľvek zariadenie a bezdrôtovo ju prenesie do všetkých zariadení a počítačov. Môžete používať váš iPhone na prijatie fotografií od priateľov a môžete sa podeliť s celou rodinou na iPade (alebo aj Apple TV ®), keď sa vrátite domov. Photo Stream je zabudovaný do fotografických aplikácií na všetkých IOS zariadeniach, iPhoto ® na Macu, a ukladá sa do priečinka Obrázky na PC. Ak chcete ušetriť miesto, je posledných 1.000 fotografií uložených na každom zariadení, takže je možné ich zobraziť alebo stiahnuť do albumu a uložiť ich tak navždy. Mac a PC bude ukladať všetky fotografie z Photo Stream, pretože majú viac úložného priestoru. iCloud budú ukladať jednotlivé fotografie v cloude po dobu 30 dní, čo je dostatok času na pripojenie zariadení k iCloud a automaticky stiahnuť najnovšie fotky z Photo Stream cez Wi-Fi.

Photo Stream v akcii
Photo Stream v akcii

iTunes v cloude umožňuje sťahovanie predtým zakúpenej hudby z iTunes na všetky vaše IOS zariadenia bez dodatočných nákladov, a novo nakúpená hudba môže byť stiahnutá automaticky na všetky Vaše zariadenie. Okrem toho, hudba, ktorá nebola zakúpená z iTunes sa dá získať rovnako výhodne pomocou iTunes Match, čo je služba, ktorá nahrádza Vašu hudbu s 256 kb / s AAC DRM-free verziou, ak sa zhoduje s niektorou z viac ako 18 miliónov piesní v iTunes Store. Proces sa vykoná v priebehu minúty. iTunes Match bude k dispozícii tento rok na jeseň za 24,99 dolárov (na Slovensku pravdepodobne nebude táto služba prístupná) ročne. Apple dnes vydáva zadarmo beta verziu iTunes v cloude, bez iTunes Match, pre iPhone, iPad a iPod touch so systémom IOS 4.3. iTunes v cloude bude podporovať všetky telefóny iPhone, ktoré podporujú iOS 5 tento rok na jeseň. Je smutné, že túto službu Aúúle nepriniesol zadarmo. Tejto možnosti by sa potešil nejeden fanúšik hudby.

iCloud služba bude bezplatná, dostupná na jeseň tohoto roku. Užívatelia získajú 5GB miesta, Užívatelia sa budú môcť zaregistrovať cez iPhone, iPad a iPod touch bežiacom na iOS 5 alebo Macu bežiacom na Mac OS X Lion.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.