iBook author- hodená rukavica vydavateľstvám?

Počas udalosti Education Event, ktorú nám prednedávnom Apple predviedol boli predstavené novinky ako iBooks 2 a pre teraz podstatnejšiu aplikáciu iBooks Author.

iBooks Author je aplikácia z dielne Apple, pomocou ktorej je možné vytvárať s intuitívnymi nástrojmi knihy pre iPad. Celá aplikácia sa nápadne podobá na prostredie balíka iWork (ktorý je mimochodom potrebný pre použitie niektorých interaktívnych prvkov). O aplikácii sme sa zmieňovali už v predošlých článkoch, kde nájdete o tejto novinke všetky potrebné informácie. Aplikácia je už samozrejme dostupná aj v Mac App Store zadarmo a základnou požiadavkou je Mac OS X Lion (požiadavka, ktorá mi už mimochodom strašne lezie na nervy aj keď marketing je marketing).

Apple však prezentuje aplikáciu iBooks Author ako kompletný nástroj na vydanie knihy. A tu prichádzajú prvé dohady. Čo bude s vydavateľstvami? Autor, ktorý dokáže v Pages (iWork) napísať knihu ju dokáže aj následne spracovať do vhodnej podoby v iBooks Author. V prípade distribúcie cez iBooks store odpadá problém distribúcie, o samotnej tlači, ktorá v prípade digitálnych diel nie je potrebná sa už nie je ani dôvod zaoberať.

Keďže takýto pohľad by bol veľmi povrchný rozhodli sme sa opýtať odborníka na jeho názor. Štefán Jakubík z vydavateľstva iAdverti (vydali Narodenie Ježiša Krista v obrazoch, ktorého recenziu tiež nájdete na naších stránkach) nám osvetlil problematiku a vysvetlil niekoľko detailov.

,,iBooks Author je primárne určený na výrobu a publikovanie učebníc, katalógov, testov atď.. Keďže umožňuje prepojenie a import celého softwarového balíka iWork je technicky veľmi jednoduché naplniť ho adekvátnym obsahom. A tu je hlavný problém. Kde nájsť adekvátny obsah bez autorských práv? Alebo, ako sa vysporiadať s autormi kvalitného obsahu? Videá, hudba, animácie 2D, 3D – toto všetko chcú ľudia v ibook vidieť“.

Ďalšou časťou sme chceli vedieť, či sa neboja, že autori začnú ich „služby“ obchádzať a do vydávania sa pustia na vlastnú päsť. ,,Ak sa niekto chce seriózne zaoberať vydávaním e-kníh, nejde len o ich výrobu. To je technická stránka celého problému. V pozadí sú ďalšie a ďalšie veci, nakladanie s dielom, autorský zákon, legislatíva, ekonomika a v neposlednom rade marketing predaja“. odpovedal Štefan Jakubík.

Ako ste si mohli všimnúť, napriek pekným slovám Applu je vydávanie knihy (aj v elektronickej podobe) svojím spôsobom stále náročným procesom. Osobne by som očakával že sa do tohoto procesu pustí naozaj len malé množstvo autorov. A ešte významnejším faktorom je pre mňa stále dostupnosť a popularita, ktorá ani zďaleka nepripomína západne krajiny. Slovensko ešte stále elektronické knihy objavuje a aj vďaka vydavateľstvám akým je napríklad aj iAdverti sa to viac menej darí.

V tomto smere by chcel pomôcť aj server iMania.sk, ktorý v dohľadnej dobe začne predstavovať autorov resp. diela dostupné pre zariadenia ako iPhone a iPad. Máte sa načo tešiť : ).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.